Yazıcılar Ne Kadar Tehlikeli Olabilir?

Ne Kadar Tehlikeli?

Tüm işlerimizde dökümanları çıktı yapmamızı ya da faks için kullanmış olduğumuz yazıcı ve fakslar aslında tehlikesiz görünmektedir. Son dönem teknolojisi ile üretilen ve USB ile yazırmanın dışında Ethernet ve Wi-fi'ye bağlı olarak mobil cihazlardan da çıktı işlemlerimize yardımcı olan yazıcı ve fakslar bulut depolama alanına dökümanı kopyalamakta ve olası bir siber saldırıya maruz kalabilirsiniz.

Yazıcılar için güvenlik önlemlerini göz ardı eden yöneticiler bu açık dolayısı ile olası bir DoS saldırılarına ya da gizli dökümanların kopyalanması için adeta izin vermekteler. Ayrıca güvensiz olarak kullanılan bir yazıcı bağlı bulunduğu ağ bağlantısı ve bağlı cihazlar için de büyük bir risk oluşturuyor.

Uluslararası antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender yetkililerinin açıklamalarına göre son teknoloji yazıcıların zayıf bir kullanıcı adı ve şifre ile düz metin şeklinde kullanıldığını ve bunların açıklarının fazla olduğunu ve olası bir saldırıya maruz kalabileceğini belirtiyor.

Peki nasıl korunabiliriz?


1- Ayarlar üzerinde değişiklikleri engellemek için şifreli sistem kullanılabilir
2- Yönetici denetim masasını şifreli hale getirerek daha güvenceli belgeler alıp verebilirsiniz.
3- Gereksiz özellikler ile yazıcının ağa bağlanmasını engelleyin.
4- Gelen güncellemeleri yaparak daha güvenli bir yazıcı elde edebilirsiniz.
Yazıcılar Ne Kadar Tehlikeli Olabilir? Yazıcılar Ne Kadar Tehlikeli Olabilir? Reviewed by Yeliz on 13:22 Rating: 5

2 yorum:

  1. Bak ben hiç bu açıdan düşünmemiştim.Faydalı bir bilgi. Yzılarınızın devamını dilerim , Teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Ne kadar tehlikeli olduğunu yazınız sayesinde öğrendim. Tüm kullanmış olduğumuz ürünler bence bir tespit için kullanılmakta. Kolay gelsin :)

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.