Komşuluk İlişkilerini Canlandıran Uygulama


www.yelizaltun.org
Teknolojinin gelişimi ve iş imkanları ya da eğitim gibi sebeplerden büyükşehirlere ya da küçük olsa bile bazı sebeplerden dolayı komşuluk ilişkilerinde bir azalma ve nerede ise kopma durumları yaşanıyor. Bunun için tasarlanan ve telefonu elinden düşürmeyenler için tasarlanan Komşumobi ile belli alanlardaki komşularınızın görebileceği gönderiler yayınlıyorsunuz.

Komşumobi ile komşuluk ilişkilerinin sosyal medya üzerinden sürdürülebileceğinin kanıtı olan uygulama ile kopmaya yüz tutmuş komşuluk ilişkilerinin tekrar canlandırılması için gayet güzel bir uygulamadır. Yerleşimin kalabalık olduğu bir sitede denenmiş olan bu uygulama oradan sokaklara ve mahallelere kadar ulaştı.

Kısa süre içerisinde Play ve IOS mağazada yayınlanan bu uygulama oldukça ilgi görmüş ve iyi yönde küçük çaplı bir hareketlenmenin olduğu görüldü. Komşuluk gerçekten önemli bir konudur. Daha önce atalarımızın söylediği bir söz ile bunu kanıtlayabiliriz. Bu söz "Komşu komşunun külüne muhtaçtır"şeklindedir.

Bir tabak yemeği paylaşabileceğimiz komşularımız olmazsa ya da camdan dışarıyı seyrederken seslenecek ve çay ikram edebilecek ya da akşam yemeklerine davet edebileceğimiz komşularımız olmazsa olmazlarımız arasında yer almalıdır.


Komşuluk ilişkilerinin canlanması adına yapılan bu uygulama nasıl çalışıyor?


Komşumobi cihazınıza indiği andan itibaren konumunuzu kullanarak o konuma yakın kişileri bulmakta ve o kişilerde karşılıklı olarak sizleri bulmaktadır. Yapmış olduğumuz gönderiler o konuma yakın olan cihazlar tarafından görüntülenecektir.

Komşumobi'nin yapımcısı Kadir Yazgan bu konu hakkında "Aslında herkes hastalandığında kapısını çalıp sıcak bir çorba ikram edebilecek komşularının olmasını istiyor, fakat kimse komşusuyla tanışmak için ilk adımı nasıl atacağını bilmiyor." şeklinde güzel bir açıklama yapmıştır.

Uygulamanın görselini incelediğimizde yapılan açıklama ile doğru olduğunu görebiliriz. Kahve fincanını üstten gören bir görsele sahip olan bu uygulama aslında kapalı devre bir sosyal medya uygulamasıdır.

Kadir Yazgan'ı bu güzel çalışmasından dolayı tebrik ediyorum. İnşallah komşuluk ilişkileri daha iyi bir seviyeye gelebilir.

Komşuluk İlişkilerini Canlandıran Uygulama Komşuluk İlişkilerini Canlandıran Uygulama Reviewed by Yeliz on 13:39 Rating: 5

2 yorum:

  1. Gerçekten gerekli birşeydi.Yapanın ellerine kollarına sağlık.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler Abdulkadir. Bloguma gerçekten güzel yorumlarını iletiyorsun.

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.