Sosyal Medyanın Bloglar Üzerinde Etkisi
Sosyal medya platformları son dönemlerde birnevi istila edilmeye başlandı. Artan nüfus nedeni ile gittikçe artan platformlar ve hesap sayıları oldukça fazla ve gün geçtikçe hızla artmaktadır. Bu nedenle bloglar üzerinde sosyal medya platformlarının önemi oldukça fazladır.

Neden Sosyal Medya?

Her geçen gün artan platform sayısı ve hızla artan hesap sayısı için yazıların oralarda paylaşılarak yazının daha fazla kişiye ulaşmasına ve o yazının fazla okunması için sosyal medya aktif olarak kullanılmaktadır. Yazı her ne kadar fazla okunur ise arama motorlarında ön plana daha fazla çıkacaktır.

Arama motorlarında fazla çıkması ise o yazıyı daha sonra paylaşmasanız fakat blogunuzda yer alsa dahi arama motorundan yazının içeriği hakkında arama yapan birisi o yazıya ulaşabilecektir. Bu sayede sitenizin aktif ziyaretçisi, yorumlar ve düzenli ziyaretçi ortalamasını üst seviyelere çekebilirsiniz.

Facebook'un Mantığı ile Hareket Edersek Nasıl Bir Verim Alınabilir?

Facebook'un kitlesi dolayısı ile birçok yazar yazılarını Facebook üzerinden paylaşmayı tercih eder. Bu nedenle Facebook gerek blog gerek ise yazar arkadaşlarımız için vazgeçilmez bir hal almıştır. İşte bu yüzden Facebook ve diğer sosyal medya platformları değerlidir.

Facebook'da paylaşılan URL adresleri ne kadar çevreniz var ise o kadar kişiye birincil olarak ulaşacaktır. Bunu beğenen ya da size destek olmak için çalışan kişiler paylaşır ise daha fazla kişiye ulaşabilir.

Farklı bir yöntem olarak Facebook sayfası oluşturarak oraya beğeniler çekerek bir takip noktası oluşturabilirsiniz. Bir nevi blogunuzu Facebook'a taşımış olacaksınız. Daha sonra yazılarınızın URL adresinizi orada paylaşarak daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz ve bu paylaşımlar ne kadar fazla olur ise o kadar ön plana çıkabilirsiniz.

Eğer bir bütçeniz var ise ve bunu reklam için harcayabiliyorsanız bunu çok güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Güzel bir şekilde gerek sayfanızın gerek ise gönderinizin reklamınızı yaparak blogunuzun ve Facebook sayfanızın ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz. Belli bir ücret karşılığında gönderinizi birkaç gün öne çıkararak ana sayfada görünmesini sağlayarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyanın Bloglar Üzerinde Etkisi Sosyal Medyanın Bloglar Üzerinde Etkisi Reviewed by Yeliz on 10:28 Rating: 5

3 yorum:

  1. Blog yazarları ve webmaster arkadaşlarımız için bilinmesi gereken ve altı çizilebilecek bir nokta. Gerçekten güzel verim alınabilir ayrıca bende bu yöntemi kullanıyorum :)

    YanıtlaSil
  2. Güzel bir blog yazısı teşekkürler

    YanıtlaSil
  3. Faydalı bir yazı teşekkürler.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.